Türkiye'de ikinci koronavirüs vakasıyla birlikte Üniversiteler ve okullar tatil edildi! 1

Türkiye’de ikinci koronavirüs vakasıyla birlikte Üniversiteler ve okullar tatil edildi!

Twitter’dan açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ikinci koronavirüs vakasına rastlandığını açıkladı. 2 gün önce canlı yayına çıkarak ülkemizde bir kişide Kovid-19 virüsüne rastlandığını ve karantina altına alındığını açıklamıştı.

Fahrettin Koca, virüsün görüldüğü ikinci hastanın diğer hastanın çevresindeki kişilerden biri olduğunu söyledi.

“Dün sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün bir kış enfeksiyonu olduğunu ve yaz aylarında etkisini kaybettiğini ifade ederken tüm ülkeye direnelim mesajı verdi.

 “Bu hastalık daha çok bir kış enfeksiyonu. Tedbir alırsak, yayılmayı önlersek, büyük olasılıkla 2 ayda hayat normale döner”

Cumhurbaşkanı dahil tüm bakanların bir araya gelerek gerçekleştirdikleri koronavirüs toplantısında önemli kararlar alındı. Türkiye’yi ilgilendiren tedbirlerin alınacağı toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, alınan kararları açıkladı.

16 Mart’tan itibaren okullar bir hafta, üniversiteler 3 hafta boyunca tatil olacak. Uzaktan eğitim alternatiflerini pazartesi açıklayacaklarını bildirerek evden eğitime geçilebileceğine değindi.