Tarihe ölmeyen adam olarak geçen, Grigori Rasputin Suikastı Nedir? 1

Tarihe ölmeyen adam olarak geçen, Grigori Rasputin Suikastı Nedir?

Çarlık Rusya’sının en önemli kişilerinden biri olan Grigori Rasputin, cinsel hayata olan düşkünlüğü ve doğa üstü sezgileriyle şahsına münhasır biriydi  22 Ocak 1869’da Pokrovskoye köyünde dünyaya geldi, kendi topraklarına sahip olan bir ailenin çocuğuydu. 15 sene boyunda Rusya’nın çeşitli bölgelerinde gezerek vaazlar verdi. Mistik bir keşiş olan Rasputin’in özel güçleri olduğuna inanılıyordu.

St. Petersburg’da 1905’de toplanan büyük bir dini toplantıya katılan Rasputin, Johann Von Kronstadt da dahil olmak üzere adı geçen büyük dini adamlarla tanışarak ünü yayıldı. Çar’ın oğlu Alexei 1907’de hemofili hastalığına yakalanmıştı, tıbbi hekimlerin iç kanamayı durduramaması üzerine Çarice, Rasputin’i saraya davet etti. Hipnotizma konusunda müthiş bir deneyimi olan Rasputin, küçük Alexei bir kaç dakika boyunca dokunarak ve dua okuyarak iç kanamasını durdurdu.

Tarihe ölmeyen adam olarak geçen, Grigori Rasputin Suikastı Nedir? 2

Çarlık için önemli bir yere sahip olan Rasputin, çar ailesine hizmet vererek tedavilerine devam etti. Çar’ın ordunun başına gitmesiyle sarayda yaşamaya başlayan Rasputin, Çariçe Alexandra Fyodorovn sayesinde ülke yönetimine de katılıyordu.  Bu durumdan rahatsız olan Hanedan üyeleri, Rasputin’in sarayda kadınlarla bolca vakit geçirmesi ve ülke yönetimine katılıyor olmasına karşıydılar.  Halk arasında da başlayan olumsuz söylentiler, tepkiler giderek artarken Hanedan üyeleri tek çare olarak Rasputin’i ortadan kaldırmak olduğuna karar verdi.  Tatar prenslerinden olan Felix Yussupov isimli hanedan mensubu önderliğinde bir plan yapıldı.

Saray’da düzenlenen davette, Felix Yussupov Rasputin ile özel görüşmek istediğini belirterek bir odaya alınmasını emretti.  Odada önceden siyanür katılmış kurabiyeler ve şarap bulunuyordu, siyanürün dozu ise yetişkin adamı öldürecek boyuttaydı.  Kurabiyelerden iki tane yiyen Rasputin bir kadehte şarap içti.  Ancak Yussupov, Rasputin’e bir değişiklik olmadığını sezince odadan çıkarak, arkadaşlarının yanına giderek bir silahla geri döndü. Silahla bir el ateş ederek Rasputin’i vurdu, yere yıkıldığında öldüğünü düşündü.

Olayı arkadaşlarıyla kutlamak isteyen Yussupov, kendinden emin olamayarak Rasputin’in yerde yatan bedeninin yanına gitti. Gözleri açık olan Rasputin’in Yussupov’a bir şeyler söylemeye çalıştı.  Odaya giren bir arkadaşı kendi silahıyla Rasputin’e bir el ateş ederek kurşunu böbreğine hedef ettirdi.

Yerde yatan bedeni çarşafa sararak araca taşımaya başladılar. Aracın içinde yatan bedenden hırıltılar gelip hareketlenme olduğunda İngiliz Rayner, Rasputin’in ölmediğini anlayarak alnından vurdu.  Daha sonra çarşafla sarılmış ölü bedeni buzlarla kaplı Neva nehrine attılar. Ölü beden ancak 14 saat sonra nehirde bulunabildi.

Tarihe ölmeyen adam olarak geçen, Grigori Rasputin Suikastı Nedir? 3

1916 yılında öldürülen Rasputin, ölmeden önce sekreteri Simonoviç’e bir mektup bırakmıştı. Mektupta yazanlar ise şöyleydi;

“1 Ocak’tan önce öldürüleceğim, eğer soylular tarafından öldürülürsem, soyluların tümü Rusya’dan ayrılacak, Rusya’da kardeş kardeşi öldürecek ve 25 yıl içinde Rusya’da bir tek bile soylu kalmayacak. Ulu Çar! Eğer ölümümde sizin de parmağınız varsa, ailenizden hiç kimse, çocuklarınız dahil iki yıldan fazla yaşamayacak ve Rus halkı tarafından öldürülecektir”

Bir nevi lanette bulunan Rasputin’in dedikleri 1917’de Bolşeviklerin yönetimi ele geçirerek soyluların ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşirken, o dönemde Rusya’da kardeş kardeşi öldürmüştür.Tarihe ölmeyen adam olarak geçen Rasputin’in kehaneti gerçekleşmiştir.