Öpüşürken Gözlerimizi Kapatmamızın Nedeni Ortaya Çıktı!

Hiç merak ettiğiniz mi bir kadın ve erkek öpüşürken gözlerini neden kapatır? Eminim kısacık bir an olsa da bu soru zihninizi meşgul etmiştir. Filmlerde de gördüğümüz gibi  çiftler öpüşürken otomatikman gözlerini kapatır, refleks gibi bir şey olan bu hareketin nedeni yakın zamanda belli oldu.

Bu arada bir bilgi daha verelim, dünyanın en uzun süren öpüşmesi tam olarak 58 saat 35 dakika 58 saniye sürmüştür. Kulağa imkansız gibi geliyor değil mi, ama gerçek haber olduğundan emin olabilirsiniz.  Asıl konumuza dönecek olursak University of Londan’da yapılan bir araştırmaya göre öpüşürken gözlerimizi kapatmamızın nedenleri arasında odaklanmak var.  Psikologların yaptığı araştırmaya göre tam öpüşme anında çevremizdeki görseller dikkat dağıtıcı nitelik taşıdıkları için odaklanmamızı engelliyor. Gözlerimizi kapatarak onun görevini engelliyor beynimizin öpüşme anına ve alacağımız hazza odaklandığımızı ortaya çıkarıyor.

Öpüşmenin verdiği hislere kapılmamızı sağlayan bu refleks, çevremizdeki dikkat dağıtıcıların ortadan kalkmasına neden oluyor. Görme duyumuzu engelleyerek beynimizin diğer duyusal deneyimlere açık hale gelmesine bir nevi izin vermiş oluyoruz.

Çiftler arasında gerçekleşen bir sevgi gösterisi olan öpüşme, kişinin en samimi ve kişisel anlarından biri. Bir nebze kişiyi savunmasız hissettiren bu durumun bizi garip hissettirmemesi adına gözlerimizi kapatmak bir kalkan görevini üstleniyor. Gözler açıkken öpüşmek partneriniz de izleniyormuş hissine neden olacağı için rahatsız edici olacaktır.  Bu arada beyninizde aşırı yükleme sorunu yaşanacağı için andan alacağınız keyfe kendinizi kaptırmanıza mani olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.