Gündem

Engelli Emekliyi Bir İmza Karşılığı 150 Bin TL Dolandırdılar!

Adana’da faaliyet gösteren bir çete hedef olarak emekli, dul ve yetimleri gözlerine kestiriyor. Son kurbanları ise işitme engelli Abdülkadir Çatır’ı (75), 150 bin TL dolandırarak emekli maaşına el koydukları ortaya çıktı.  Polis merkezine gideren şikayetçi olan işitme engelli Çatır verdiği ifadesinde;

İmzaladığım senetten dolayı maaşıma el koyuyorlar. İki yıldır maaş alamıyorum. Elime bir kuruş emekli maaşı geçmiyor” sözlerine yer verdi.

Geçen şubat ayında Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne başvuran H.Ü, kendisine yardımcı olma bahanesiyle senet imzalatılarak dolandırıldığını bildirdi.  3’ü gerçek 1’i sahte senet düzenleyerek 150 bin TL dolandırıldığını bildirerek şikayetçi oldu.

Harekete geçen Adana Emniyet Müdürlüğü, 5 ay süren çalışma ve araştırmanın ardından çetenin liderleri olan Aydoğan Ş., ve Mustafa Yavuz M.’yi tespit etti.  Liderlerini öğrenen polisler yaptıkları takipler ile operasyonun startını verdi.

İçerisinde çete lideri Aydoğan Ş. ve sevgilisi Yaprak A’nın bulunduğu 4’ü kadın 15 kişi hakkında gözaltı emri verilerek Şafak operasyonu gerçekleştirilirdi. 31 temmuz şafak saatlerinde gerçekleştirilen eş zamanlı olarak yürütülen operasyonda tespit edilen İstanbul-Adana’daki 15 adrese baskın düzenlendi.

Baskın adreslerinden biri olan Çukurova ilçesi Karahan Mahallesindeki villanın bahçesinde yaşayan 5 pitpull  köpeği veterinerlerin yardımıyla etkisiz hale getirilerek kafeslere koyuldu.  Villa güvenlik kameraları tarafından gözetlenirken, çete lideri Aydoğan Ş. ve sevgilisi Yaprak A. yakalanarak göz altına alındı.

Villanın içerisinde polisler tarafından yapılan arama sonucunda boş ve dolu senetlere, alacak defterlerine, çek fotokopileri, dijital materyaller, cep telefonları, bilgisayar, 2 av tüfeği ve 2 adet ruhsatsız silah ele geçirildi.  Operasyon sonucunda 15 kişi gözaltına alınırken, çetenin mağdur ettiği bir çok kişi polis merkezlerine giderek şikayette bulundu.

Çetenin çökmesiyle polis ekiplerine başvuran mağdurların sayısının 77’ye kadar ulaştığı öğrenildi.  Şikayetler sonucunda 135 senetin imzalatıldığı ve yaklaşık 9 milyon TL vurgun yaptıkları belirlendi.  Diğer çete lideri Mustafa Yavuz M. tarafından kiralanan ofiste kredi çekemeyen emeklilere, araya kişiler sokarak bankalardan kredi çektikleri ve senet imzalattıkları ortaya çıktı.  Çete liderinin ailesi de dolandırıcılık düzeneğinde yer alırken, babası Bayram M., annesi Ayfer M., kız kardeşi Mervenur M’nin mağdurlara imzalatılan senetlerde alacaklı konumunda oldukları öğrenildi.

Çete liderlerinin sorgusunda Aydoğan Ş, suçunu kabul etmezken 1,5 milyon TL değerindeki villayı nasıl aldığını açıklayamazken, Mustafa Yavuz M. emekli, yaşlı ve yetimleri dolandırdıklarını kabul etti. Sorguların ardından çete liderleri tutuklanırken, Yaprak A. ve diğer 3 kadın serbest bırakıldı.  Diğer 9 şüpheliye ise ev hapsi verildi.

Geniş çaplı araştırmaya başlayan polis ekipleri 15 kişilik çetenin 4 yıl boyunca tüm hesap hareketlerini mercek altına aldı. 4 yılda hesaplarına yaklaşıp 20 milyon Tl para giren çetenin mağdurlarından biri de Abdülkadir Çatır oldu.  Köy  hizmetlerinden emekli olan işitme engelli 75 yaşındaki Çatır, polise giderek şikayetçi oldu.

 “Bana 40 bin lira kredi çektirdiler. Bunun 14 bin lirasına, ‘banka sigorta alıyor’ diyerek, el koydular. Geri kalan 26 bin liradan bana sadece bin lira verdiler. Daha sonra da 110 bin liralık senet imzalattılar. Ben 2 bin 330 lira emekli maaşı alıyordum. Bu imzaladığım senetten dolayı maaşıma el koyuyorlar. İki yıldır maaş alamıyorum. Elime bir kuruş emekli maaşı geçmiyor” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir