Yunan Vekilden Türkiye ve Erdoğan hakkında şaşırtan itiraf geldi!

Yunanistan Milletvekili Liana Kanelli tarafından ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız adına şaşırtıcı bir itiraf geldi.  Katıldığı bir televizyon programında Doğu Akdeniz konusunda açıklamalarda bulundu.  Fransa’ya güvenmek konusunda hata ettiklerini düşünen Kanelli; Türkiye’nin bölgesel süper bir güç olduğunu kabul ederken Erdoğan’ın stratejik bir akıl olduğu itiraflarında bulundu.

Komünist Partisi (KKE) Milletvekili olan Kanelli ,Ateriastus televizyon programına katılarak Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 “Kimse bizi sevdiği için Yunanistan’a gelmiyor. Yunan çıkarları için ölmüyor” dedi. Kanelli vekil ayrıca, Türkiye’nin bölgesel bir süper güç olduğunu söyledi. Kanelli, konuk olduğu SKAİ televizyonunda Miçotakis hükümetinin Doğu Akdeniz politikasını eleştirdi. Yunanistan’ın Fransa’ya güvenmekle ölümcül bir hata yaptığını belirten Kanelli, “Bazıları Yunanistan, Fransa ittifakı sloganını atıyor. Zamanında Fransa Cumhurbaşkanı Giscard d’Estaing’ın buraya gelmesi için önündeki ağaçları kesiyorduk.”

Türkiye ve Erdoğan hakkındaki düşüncelerini işe şu sözlerle belirtti;

“Bana göre iki ciddi iletişim yanlışlığı yaptık. Erdoğan sultan, Erdoğan öyle, Erdoğan böyle. Erdoğan 20 yıldan beri içeride ve dışarıda ülkesi için yaptığı hamlelerle ayakta duran stratejik bir akıl. Türkiye bölgesel super bir güç, buna itirazınız olamaz. Türkiye’yi büyük güçler ve NATO super güç yaptı. Siz Türkiye’nin ekonomisinin güçsüz olduğunu söylüyorsunuz ama NATO’nun İncirlik’teki kimyasal silahlarını göz ardı ediyorsunuz. Burada asıl mesele ve pazarlık konusu kimyasal silahlar İncirlik’te mi kalacak veya Yunanistan’a Araksos üssüne mi gelecek, bunu gözardı ediyorsunuz. Şimdi pazarlıklarda Türkiye’ye ne 28’inci veya 27’inci civarındaki meridyenden ne verecekler, hangi paralelden neresini verecekler asıl pazarlık bu. Biz Yunanistan’ın adalar ülkesi olduğunu, hangi ada ana karaya ne kadar uzak veya yakın bunu tartışıyoruz, Yunanistan adalar ülkesi değil, hem anakara parçasından oluşan hem de adalardan oluşan bir ülke. Burada asıl mesele Türkiye’yi super güç yapan NATO. Buna bakmak lazım. Pazarlıklar tabii ki yapılacak, ancak biz KKE Partisi olarak ülkenin sınırlarının asla pazarlık konusu olamayacağını defalarca söyledik. Bu yönde hareket etmek gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.