Gündem

Thodex’in Kurucusu Fatih Faruk Özer, 2 Milyar Doları Nasıl Kaçırdı?

Büyük bir dolandırıcılığa imza atan Thodex şirketi, 391 bin kullanıcının 2017’den bu yana işlem yaptığı yerli kripto para borsası olarak tanınıyordu.  Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan skandallarla birlikte gündemi meşgul eden Thodex vurgunu, binlerce kişinin mağdur olmasını kapsıyor.

Thodex’in kurucusu ve CEO’su olan Fatih Faruk Özer’in 2 milyar dolarlık kripto para varlığıyla birlikte yurt dışına kaçtığı iddia edilmişti. Kullanıcıların suç duyurusunda bulunması üzerine başlatılan incelemeler sonucunda Özer’in 20 Nisan Salı günü 19:50’de yurt dışına çıkarken kameralara yansıyan fotoğrafı ortaya çıktı.

Aktif olarak 391 bin kişinin hesabı olduğu Thodex, ilk olarak 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıklamış ardından sistemde bakım çalışması olduğu açıklamasında bulunmuştu. Kullanıcıların hesaplarındaki parayı çekememesinin ardından internet dolandırıcılığı iddiaları baş göstermiş, şirket çalışanları da ortadan kaybolmuştu.

Fatih Faruk Özer’in 2 milyar dolarlık kripto parayla birlikte Tayland’a kaçtığı iddia edilmişti. Şu an ise Özer’in Arnavut’un başkenti olan Tiran’da olduğu belirtiliyor. Özer’in 2 milyar dolar değerindeki kripto paraları yurt dışına soğuk cüzdan cihazıyla kaçırdığı düşünülüyor. Soğuk cüzdan olarak bilinen cihazın kripto paraların ve Bitcoin’lerin  saklanabildiği internet bağlantısı olmayan fiziksel bir cüzdan olduğu biliniyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir