Savaş Güvercinleri Nedir? 1

Savaş Güvercinleri Nedir?

I. ve II. Dünya savaşı sırasında kullanılan Savaş güvercinleri özel olarak eğitilirdi. Özel olarak eğitim alan güvercinlerin asli görevi mesaj taşımaktı.  Posta güvercini olarak hizmet veren bu güvercinler iletilmek istenen mesajı ilgili cepheye taşıyarak, istenilen askere iletirdi.

Mesajla birlikte donatılan savaş güvercinleri, görevli askere ulaşana kadar savaş meydanlarından asla kaçmazlardı.  Savaşın en kanlı dönemlerinde oldukça etkili olan savaş güvercinlerinin başarı oranı %90’nın üstündeydi.

Öyle ki İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler savaş güvercinlerinin üstüne ödül koyarak, savaş güvercinlerini öldürüp getirene 5 Pound ödül vermiştir.

Savaş Güvercinleri Nedir? 2

Savaş güvercinleri cephelerde o kadar başarılı ve etkili olmuştur ki, bazıları ismiyle birlikte meşhur olmuştur.  Kafa Bulan (The Mocker) adındaki savaş güvercini 52 adet mesajı hiç yaralanmadan iletebilmiştir.

I.Dünya savaşı sırasında Cher Ami adlı posta güvercini ilettiği mesaj sayesinde 194 kişinin hayatını kurtarır.  Havalandığı sırada Almanlar tarafından vurulan Cher Ami, düştüğü yerden tekrar uçmaya başlayarak 40 kilometreyi 25 dakika tamamlayarak mesajı iletir.  Vurulduğu esnada bir bacağını ve gözünü kaybeden güvercin tedavi edilerek, kopan bacağının yerine tahtadan bir bacak yapılır. Amerikan piyadelerinin hayatını kurtaran Cher Ami’ye birçok madalya verilmiştir.