Orange is the new black anlamı 1

Orange is the new black anlamı

“Orange Is the New Black,” bir Amerikan televizyon dizisinin adıdır. Dizi, Piper Kerman adlı yazarın gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Hapishanede geçen komedi-drama türündeki dizi, 2013 yılında Netflix platformunda yayınlanmaya başlamıştır ve büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur.

Dizi, Piper Chapman adlı bir kadının, uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 15 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından yaşadıklarını anlatır. Piper Chapman, Brooklyn’de yaşayan, eğitimli bir kadındır ve olaylar dizisinin başlangıcında, gençlik yıllarında uyuşturucu taşıdığı için yakalanmasının üzerinden yıllar geçmiştir. Hapishaneye girerek bu yeni ortama uyum sağlama süreci ve orada tanıştığı farklı karakterlerle olan ilişkileri hikaye üzerinde odaklanır.

Dizinin adı, “Orange Is the New Black” ifadesi, geleneksel cezaevi üniformasının turuncu renkli olmasına göndermede bulunur. Bu ifade, esas olarak cezaevindeki yeni gerçeklik ve sıradışı deneyimlere atıfta bulunarak, cezaevi yaşamının tipik bir öğesi olan turuncu renkli üniformaları ima eder. Dizi, komedi ve dramatik unsurları başarılı bir şekilde bir araya getirerek, hapishanede geçen yaşamların karmaşıklığını, duygusal ve sosyal zorlukları ele alırken izleyiciye sorgulamaya ve düşünmeye yönlendirir