Öpüşmek Orucu Bozar Mı? 1

Öpüşmek Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayında olmamızdan mütevellit birçok kişi Orucu bozan şeyler nedir sorusuna internetten cevaplar arıyor.  Merak içinde aranan bir diğer soru ise ‘Öpüşmek orucu bozar mı, öpüşünce oruç bozulur mu’dur.

Birbirini seven iki insanın öpüşmesi oldukça normal bir durumdur, lakin oruç tutarken öpüşmenin orucu bozup bozmayacağı birçok kişi tarafından merak edilir.  Dudaktan öpüşmek orucu bozar mı gibi sorular aklı meşgul ettiği gibi insanları ikilemde bırakıyor.  Konuyu sizler için derinlemesine araştırarak aklınızdaki şüpheleri yok edebilmek için bu yazıyı derledik.

Diyanet’ten gelen açıklamaya göre eşlerin birbirini öpmesi orucu bozmaz ancak şehvetli bir biçimde dudaktan öpüşmek orucu sıkıntıya sokabilir.  Direk olarak orucun bozulacağı belirtilmediği gibi orucun sevabını azaltılacağı şüpheli bir durum olarak görülür.

Şöyle ki eşler oruçluyken birbirini öpebilir sarılabilirler, ancak öpüşme esnasında boşalma meydana gelirse oruç bozulur.  Keza aynı durum oruçluyken cinsel ilişkiye girmekle de aynıdır, cinsel ilişki orucu bozmakla birlikte kişinin hem kaza hem de keffâret vermesi gerekir.

Sadece öpüşmenin orucu bozmadığı kabul edilirken, orucu sakatlamamak adına dikkat ed