Gündem

Nesli Tükendiği Sanılan Avustralya Arısı 100 Yıl Sonra Ortaya Çıktı!

Nadir türler arasında yer alan Avustralya arısı aradan geçen 100 yıl sonrasında şaşırtıcı şekilde yeniden görüldü.  Türünün neredeyse yok olduğu düşünülen ender arı cinslerinden biri olan  Pharohylaeus Lactiferus, bilim dünyasında o kadar ender ki literatür de tam bir adı yoktur.

Flinders Üniversitesi Öğretim Görevlisi James Dorey tarafından koyulan ismiyle gizlenmiş manasına gelen  Pharohylaeus Lactiferus, Avustralya arısı en son 1923’de görüldü.  Endemik türlerden birisi olarak o dönemin kayıtlarına göre Avustralya’da 6 tane bulunuyordu.

250 bölgeyi tarayan araştırmacılar, Avustralya arısının sadece tropikal ve subtropikal yağmur ormanlarında yetişen belirli çiçeklerden beslendiğini bu sebeple türün korunmasız olduğunu açıkladı. Flinders Üniversitesi Öğretim Görevlisi James Dorey, Avuıstralya arısını korumak ve neslinin tükenmesinin önüne geçilmesi şu sözlere vurgu yaptı.

 “Bu nadir görülen arı türü sadece ateş tekerleği ağaçlarını, Lllawarra alev ağaçlarını ve çiçekli bitkiler Proteaceae ve Malvaceae’yi ziyaret ediyor gibi görünüyor” “Bu harika Avustralya arı türünü anlayacak ve koruyacaksak eğer müze koleksiyonlarının dijitalleştirilmesi ve diğer girişimler için finansmanların yanı sıra biyo izleme ve koruma çabalarımızı gerçekten artırmamız gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir