Mustafa Kemal Askeri okuldan hangi rütbe ile mezun oldu? 1

Mustafa Kemal Askeri okuldan hangi rütbe ile mezun oldu?

Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri okullarından mezun oldu. Harp Okulu’ndan (Kara Harp Okulu) 1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. Ardından Harp Akademisi’ne (Kara Harp Akademisi) devam etti ve bu okuldan 1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. Yani, askeri eğitimini tamamladığında onun rütbesi yüzbaşıydı.

Atatürk Harp Okulundan kaçıncı olarak mezun oldu?

Mustafa Kemal Atatürk, Harp Okulu’ndan (Kara Harp Okulu) 1902 yılında mezun oldu ve sınıfında birinci olarak mezun olmuştur. Atatürk’ün akademik başarısı ve liderlik yetenekleri genç yaşlarından itibaren dikkat çekmiştir. Harp Okulu’ndan birincilikle mezun olmasının ardından, Harp Akademisi’ne devam etti ve buradan da 1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

Mustafa Kemal’in ilk görev yeri ve rütbesi nedir?

Mustafa Kemal Atatürk, Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra ilk görev yerine 5. Ordu’ya bağlı Şam’daki 5. Ordu’ya atanmıştır. İlk görev yeri Şam’da, 5. Ordu’ya bağlı bir birlikte teğmen rütbesiyle hizmet etmeye başlamıştır. Ancak kısa süre sonra Harp Akademisi’ne seçilerek eğitimine devam etti. Akademi eğitimini tamamladıktan sonra kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

Mustafa Kemal Paşa ya gazi ünvanı ne zaman verildi?

Mustafa Kemal Paşa’ya “Gazi” ünvanı, Türk Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından verilmiştir. Bu tarihte aynı zamanda “Mareşal” rütbesiyle de onurlandırılmıştır. Bu unvanlar, Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Türk ordusunun elde ettiği zaferin bir takdiri olarak Mustafa Kemal’e sunulmuştur.