Lise 1 de hangi dersler var 2020? 1

Lise 1 de hangi dersler var 2020?

2020 yılında Türkiye’de lise 1 (9. sınıf) öğrencileri için müfredatta genellikle aşağıdaki dersler bulunmaktadır:

 1. Türkçe
 2. Matematik
 3. Fen Bilimleri
 4. Tarih
 5. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 6. Yabancı Dil (Genellikle İngilizce, bazı okullarda Almanca, Fransızca gibi diğer diller de olabilir)
 7. Beden Eğitimi
 8. Müzik
 9. Görsel Sanatlar
 10. Trafik ve İlkyardım Bilgisi
 11. Bilişim Teknolojileri

Bu dersler genel müfredat için geçerli olsa da, bazı okulların farklı programları ve ek dersleri olabilir. Özellikle özel liseler veya bazı anadolu liseleri, farklı programlara veya ek derslere sahip olabilirler. Bu nedenle spesifik bir okulun 2020 müfredatını öğrenmek için o okulun resmi web sitesini ziyaret etmek veya ilgili eğitim kurumuyla iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.

9 sınıfta anadolu lisesinde kaç ders var?

2020 yılında Türkiye’de Anadolu liselerinin 9. sınıf (lise 1) müfredatında genellikle aşağıdaki dersler bulunmaktadır:

 1. Türkçe
 2. Tarih
 3. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 4. Matematik
 5. Fizik
 6. Kimya
 7. Biyoloji
 8. Yabancı Dil (Genellikle İngilizce; ancak bazı Anadolu liselerinde ikinci bir yabancı dil olarak Almanca, Fransızca gibi diller de okutulabilir.)
 9. Beden Eğitimi
 10. Müzik
 11. Görsel Sanatlar
 12. Coğrafya
 13. Felsefe
 14. Bilişim Teknolojileri

Ancak bu liste, genel bir referanstır. Anadolu liseleri arasında müfredat ve ders saatlerinde bazı farklılıklar olabilir. Özellikle bazı seçmeli dersler, okuldan okula değişiklik gösterebilir. Eğer belirli bir Anadolu lisesinin 9. sınıf ders programını öğrenmek isterseniz, o okulun resmi web sitesini ziyaret etmeli veya okul yönetimiyle iletişime geçmelisiniz.

Liselerde zorunlu dersler hangileri?

Türkiye’de liselerde okutulan zorunlu dersler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredatla saptanır. Ancak bu dersler, lise türüne (örneğin Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi vs.) ve eğitim yılına göre değişiklik gösterebilir. 2022 yılına kadar olan bilgilere göre genel liselerde (örneğin Anadolu Liseleri) zorunlu dersler şunlardır:

 1. Türkçe
 2. Matematik
 3. Tarih
 4. Coğrafya
 5. Fizik
 6. Kimya
 7. Biyoloji
 8. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 9. Yabancı Dil (Genellikle İngilizce; bazı okullarda ise ikinci bir yabancı dil olarak Almanca, Fransızca gibi diller de olabilir.)
 10. Beden Eğitimi
 11. Müzik (bazı sınıflarda)
 12. Görsel Sanatlar (bazı sınıflarda)
 13. Felsefe (genellikle üst sınıflarda)
 14. Bilişim Teknolojileri

Bunun yanı sıra seçmeli dersler de bulunmaktadır. Öğrenciler, belirli bir seçmeli ders havuzundan ilgi alanlarına göre ders seçebilirler.

Eğer belirli bir eğitim yılına veya lise türüne özgü zorunlu dersleri öğrenmek isterseniz, Millî Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinden ya da ilgili okulun web sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lisede Bir ders kaç dakika?

Türkiye’de lise müfredatına göre bir dersin süresi genellikle 40 dakikadır. Ancak bu süre, okulun uyguladığı programa ve ders programının yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, bazı okullar çift ders uygulaması yaparak iki dersi arka arkaya okutup arasında kısa bir teneffüs verir.

Eğer belirli bir okulun ders sürelerini öğrenmek isterseniz, o okulun yönetimi veya web sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ancak genelde lise derslerinin süresi 40 dakika olarak kabul edilir.