Gündem

İşitme Engelli Karısı İçin İnternet’i İcat Eden Bilim Adamı !

Evet, başlığımızdan da anlayacağınız üzere yazımızın konusu Aşkın muktedir yanıyla dağları delen bir kahraman.

Doğuştan işitme engelli eşi sevdikleri ve yakınları ile rahatça iletişim kurabilmesi için interneti icat eden Dr. Vinton Cerf, Newhaven da doğmuştur.

23 Haziran 1943′ da dünyaya gelen Vinton Cerf, California da Stanford Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden mezundur. Üniversite dönemini henüz yeni bitirdiği süreçte, Sigrid adında doğuştan işitme engelli bir kadınla tanıştı ve aşık oldu. Konuşmada ve duymakta sıkıntı çeken Sigrid, dünyadan soyut bir şekilde yaşarken ona tutulan genç adamın sevgisini bir türlü görmezden gelemedi.

İki aşık tutkulu sevgilerini evlilikle taçlandırdılar, genç bir matematik mühendisi olan Vinton Cerf hem matematiğe hemde elektroniğe eşyalara karşı aşırı bir ilgisi vardı. Eşiyle iletişim kurmakta zorlanan Vinton, karısının kendisi de dahil dünyayla rahatça iletişim halinde olmasını sağlamak için elinden geleni yapmaya hazırdı.

Müthiş bir fikri öne sürerek bilgisayarların, diğer bilgisayarlarla bağlantı kurarak tıpkı telgraf, telefon ve sinema gibi görüntülü iletişim halinde olabilmesinin hayalini kurdu. Bu sayede telefonda bile konuşamayan Sigrid, bilgisayarı kullanarak diğer insanlarla sağlıklı bir şekilde sosyalleşerek hayatını kolaylaştırabilecekti.

Amerika Savunma Bakanlığı bünyesinde 1969’da geliştirilen Arpanet, askeri kullanıma özel bilgisayarlar arası bilgi alış verişini sağlayan günümüz internetinin öncüsü olan bir projeydi. Sadece askeri amaç doğrultusunda kullanılan Arpanet’i, toplumlarında kullanarak fayda sağlayabileceğini düşünen Vinton Cerf, yeni fikirler üretmek için uğraşıyordu.Çalışmalarına sıkı bir özgüvenle ve istekle devam eden Vinton, sonunda diğer bilim adamlarının da dikkatini çekerek  bilgisayarlar arası iletimin toplumlar arası iletişimi hızlandıracağını benimsetti. Çalışma 1970 de sistemleştirilerek yayılmaya başladı,  1973-1978 yılları arasında TCP/IP  protokolünün geliştirme sürecinde yer sahibi oldu. Diğer bilim adamları tarafından web, hotmail vb. yenilikler ve teknoloji geliştirilerek günümüzün internet ağını oluşturdu.

İnternetin fikir babası olan Vinton Cerf, mucidi olduğu internet üzerindeki çalışmaları sayesinde 1992 de ‘İnternet Dünyasının Başkanı’ ödülünü aldı.

Bu gün de dahil olmak üzere internet üzerinden kıtalar arası görüşmeler yaparak uzaklığı yakına çeviren insanlar ve işitme engelinden dolayı görüntülü konuşma yaparak yada yazarak iletişime geçen kullanıcılar Vinton Cerf’e minnettar. Sigrid ve Vinton’un aşkı sayesinde bu büyük buluş milyarlarca insan tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Böyle aşkların hala var olduğunu duymak bile bizi mutlu ederken, aşkın iyileştirici yönüyle bir çok insanın faydalanabileceği eserler bırakmalarını minnetle alkışlamalıyız…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir