İdlib'teki hain saldırının ardından NATO ve ABD'den açıklama! 1

İdlib’teki hain saldırının ardından NATO ve ABD’den açıklama!

İdlib’te Esad rejiminin üstlendiği hain saldırı sonucunda 33 Türk askeri şehit düşerken, dünya basınından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.  Hain saldırı sonucunda Avrupa Parlamentosu ve NATO’dan Türkiye’ye destek gelirken, Esad rejimini ve Rusya’yı kınayan ifadeler kullanıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin konuşlandığı binaya dün akşam saatlerinde Esad rejimi tarafından düzenlenen hava saldırısı sonucunda 33 Mehmetçik hayatını kaybetti.  Saldırıya karşı hava ve karadan bombardıman ateşi açılarak mukabele edilirken, dünya teyakkuza geçti.

Art arda AB, BM, NATO, AP ve ABD’den hain saldırıya yönelik son dakika açıklamaları gelmeye başladı. ABD’de Dışişleri Bakanlığından gelen açıklama da Türkiye’ye destek verildi.

“İdlib’de Türk askerlerinin kaybıyla sonuçlanan saldırı konusunda oldukça endişeliyiz. Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçler alçak saldırıya derhal son vermeli. Türkiye’yi bu krizde en iyi nasıl destekleyebileceğimize dair seçeneklere bakıyoruz. Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olan  Antonio Guterres; şu ifadelere yer verdi.

“Artan gerilim azaltılmalı. İdlib’de ateşkes sağlanmalı.” dedi. Açıklamada, “Acil harekete geçilmezse gerginliğin her saat başı daha fazla artma riski var.”

NATO adına açıklamalarda bulunan Genel sekreter Jens Stoltenberg, Rusya ve Esad’ın saldırılara bir son vermesi çağrısını yaptı.

“Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli.”

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, İdlib’te düzenlenen menfur saldırıya karşılık Türkiye’nin yanında olduklarını şu sözlerle bildirdi.

“Türk askerlerinin ölümünden dolayı üzüntülü ve gelişmelerden oldukça endişeliyiz. AB, Türkiye’nin yeni dostlarından çok daha güvenilirdir”