Gündem

Hayvanlarla birlikte zincirlenen çocuk dışkısını yiyerek hayatta kaldı!

Babası ve iki üvey annesi tarafından Nijerya’da hayvanların arasında zincirlenerek iki yıl boyunca yaşamak zorunda kalan çocuk artıklar ve dışkısını yiyerek hayatta kalmayı başardı. Jibril Aliyu adındaki küçük çocuk ailesinin yaşadığı kulübenin dışında hayvanların da bulunduğu yerde bir direğe bağlanmış halde bulundu.

Jibril Aliyu keçiler ve tavuklarda birlikte açlığa terk edildiği yerden kurtarıldığında oldukça zayıf bacakları yüzünde ayakta durmak da zorlanıyor yürüyemiyordu.  İnsan aktivistleri tarafından kurtulan Jibril Aliyu, hemen hastaneye kaldırıldı.  Yerdeki yiyecek artıkları ve kendi dışkısını yiyerek hayatta kalmayı başaran Jibril’i bu şekilde yaşamaya zorlayan babası ve iki üvey annesi gözaltına alındı.

BBC’nin yaptığı habere göre insan aktivistleri tarafından pazar günü kurtulan Jibril bulunduğunda o kadar zayıftı ki ki ayağının üstünde durmakta çok fazla zorlanıyordu.

 

“Jibril için adalet” sloganıyla sosyal medyada kampanya başlatan aktivist Manir Jega, iki yıldır tıpkı bir hayvan gibi yaşamak zorunda bırakılan Jibril için “Nijerya’nın en kötü çocuk istismarı” ifadelerini kullandı.

Twitter’dan paylaşım yapan Manir Jega,  Jibril hakkında şu sözlere yer verdi;

“Zamanımızın en kötü çocuk istismarı… Bu, Badariya Bölgesi’nden Jibril Aliyu’nun hikayesi. O, 2 üvey annesi tarafından iki yıldır dışarıda hayvanlarla birlikte bağlı olarak tutuluyor”

Jibril’in kurtarılma görüntülerini paylaşan Manir Jega Vakfının kurucusu Jega, küçük çocuğun gözleri yaşartan hayat hikayesine de değindi.

“Annesi iki yıl önce öldü. Barınak, yiyecek ve sağlık hizmetleri hakkında konuşması engellendi. İnsan hakları aktivistleri tarafından kurtarılıncaya dek, atık yiyecekler ve hatta dışkısını yemek zorunda bırakıldı. Maruz kaldığı kötü muamele sonucu Jabir tüm hislerini kaybetti ve tıpkı bir havyan gibi davranıyor. En şaşırtıcı olansa, babası bu insanlık dışı vahşet yaşanırken üvey annelerle beraber aynı evde yaşıyor olması.
İki üvey anne ve baba şu an göz altında tutuluyor. Jibril ise Federal Tıp Merkezi’nde rehabilitasyon altında. Jibril’e olanlar, en yüksek seviyede barbarlık ve zulümdür. Bu nedenle Kebbi Eyalet Hükütmeti’ni göreve çağırıyorum. Ayrıca Kebbi Eyaleti’ndeki iyi insanları, Jibril için ayağa kalkmaya çağırıyorum. Dualarım, suçluların yaşattığı vahşetin bedelini ödemesi yönünde” dedi.

Kurtarma ekibinin sözcüsü ise gelişmeler hakkında bilgilerde bulundu.

“Ekibimiz, iki yıl boyunca dışarda zincirli bir şekilde tutma suçuyla babayı ve üç eşini yakaladı. Küçük çocuk Sir Yahaya Memorial Hastanesi’nde. Ahırda zincirli olarak tutulan çocukla ilgili detayların ortaya çıkarılması için soruşturma devam ediyor” dedi.

Şu an hastanede bulunan ve yeni giysilere sahip olan Jibril’in mutluluğu ise gözlerinden okunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir