'Bir Kadın Düşler Bir Dünya Değişir' Diyen Gülsüm Üstün 56 Çeşitte Üretimini Sürdürüyor 1

‘Bir Kadın Düşler Bir Dünya Değişir’ Diyen Gülsüm Üstün 56 Çeşitte Üretimini Sürdürüyor

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde dünyaya gelerek özel bir sağlık kuruluşunda iş hayatına atılan Gülsüm Üstün, sıfırdan bir hayat kurmak amacıyla kendi şirketini kurarak ticarete adım atmıştır.  Dedesinin sıfırdan kurduğu hayatı örnek alarak üretim yapmak isteyen Üstün, anne ve babasından öğrendiği salça yapımını bir iş kolu haline getirerek Çanakkale ve İstanbul’da salça satarak ticarete adım atmış kadın girişimcidir.

Doğduğu köye dönerek işe domates ekmekle başlayan Gülsüm Üstün, ürettiği domateslerle salça yaparak pazar terazisiyle Çanakkale’nin tatil bölgelerinde devam ettirdiği satışını işletme kurarak büyütmüştür.

Domatesi tarlaya, bahçeye ekerek, başladım. Ürettiğimiz salçaları insanların tatil yaptığı yerlerde arabanın arkasında pazar terazimle satarak işe başladım. Sonra baktım ki bu pazar çok küçük, sezon çok kısa, İstanbul’a gittim ve belli semtlerde iş bağlantıları kuran bir arkadaşla tanıştım.” 

2013 yılında işletmesini 60 metrekare bir dükkanda kuran kadın girişimci, salçanın yanı sıra kahvaltılık sos, tarhana, reçel üretim tesisi kurmayı başararak büyüttüğü tesisinde onlarca insana istihdam sağlamaya devam ediyor.

‘Bir Kadın Düşler Bir Dünya Değişir’ sloganıyla yola çıkan Gülsüm Üstün, doğup büyüdüğü topraklarda sağlıklı üretim için katkı maddesi kullanmadan, değerlerine sahip çıkarak üretim kapasitesini arttırmaya devam ediyor.

Şerize Hatun markasıyla yola çıkarak en büyük destekçisi olan annesinin ismini yaşatmak isteyen Gülsüm Üstün, üretimini ihracatla taçlandırıp kendi alanının en iyisi olmayı hedefliyor.  İş kurmak isteyen, üretim yapmak isteyen kadınlara ise asla vazgeçmemeleri ve zorluklarla başa çıkmalarını tavsiye ediyor.

 “Düşündükleri ve hayal ettikleri hiçbir şeyden vazgeçmesinler. Sonuçta ticaret yapmaya başlıyorsunuz ve her türlü zorluk bizim için. Her şey bizim başımıza gelecek. O yüzden de yılmamak gerekiyor.”