Gündem

Aşı Neden Sol Kola Yapılır?

En son küçükken aşı olmanıza rağmen son yıllarda patlak veren COVİD-19 salgını nedeniyle yeniden aşı olmanız gerekmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle birçok ülke geliştirilen aşılarla birlikte hastalığın önüne geçmeyi planlanıyor.  Aynı şekilde ülkemizde de başlayan aşıyla koruma gün içinde binlerce kişiye uygulanmakta.

Aşı olanların ve olmak isteyenlerin ise aklına takılan sorulardan bir tanesi de aşıların neden sol kola yapıldığıdır. Sağık Bakanlığının tüm sağlık kurumlarına ilettiği aşı uygulaması talimatlarında yapılacak olan aşı enjeksiyonunun istenmeyen etki yapması halinde takibi yapılabilmesi adına sol koldan yapılması tercih edilmektedir.

Sol kolun tercihen istenmesinin  asıl nedeni ise sağ kolun kullanımının daha yaygın olmasıdır. Ancak sol kolunu aktif kullanan için aşı uygulaması sağ kola yapılabilmektedir. Buradaki amaç yapılacak olan enjeksiyonun yan etkilerinin kişinin hayat kalitesini düşürmeden takibi sağlanmak istenmesidir.

Aşı uygulaması sonrasında sağlık personelleri tarafından yapılan ’24 saat duş almayın’ uyarısı neden yapılır merak ediyorsanız hemen açıklayalım.  Sağlık personelleri tarafından yapılan bu ikazın amacı enjeksiyonun yapıldığı bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon ve lokal reaksiyonları önlemektir.

Nitekim Covid-19 aşı yaptıran bireylerin aşı sonrasında duş almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Keza duş sonrasında aşı olan böyleyi kurulamaları ve kaşınmaktan kaçınmaları gerekmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir