Gündem

Ameliyat Önlükleri Neden Mavi Ve Yeşil Olur?

Daha önce herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle siz veya yakınlarınızdan biri ameliyat olduysa ameliyathanede kullanılan önlüklerin mavi veya yeşil renkte olduğunu görmüşsünüzdür.  Filmlerde ve dizilerde de olmak üzere ameliyathanede yer alan tüm doktor ve hemşirelerin üzerinde bu renklerde önlükler mevcuttur.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlar uzun süreler kan gördükleri için ister istemez göz yanılsamaları yaşayabilmektedirler.  Kırmızı çok yoğun ve parlak bir renktir, uzun süreler dikkatle bakıldığında insanın gözünü alarak görüş açısının azalmasına neden olur. Bu göz yanılsamasını engellemek için kırmızı renginin tam olarak karşıtı olarak mavi ve yeşil renkleri kullanılır.

Renk skalasında kırmızının karşıtı olan bu renkler, gözün görüşünü tazeleyerek görüş kaybının önüne geçerler. Ameliyat esnasında uzun süre kırmızı renge odaklanan doktorların hata yapma ihtimallerinin önüne geçmek amacıyla ameliyathanede mavi ve yeşil renkler kullanılır. Bu sayede görüş tazelenirken kırmızı ve kırmızının tüm tonları daha net şekilde fark edilebilmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir