Mustafa Kemal Atatürk'ün anne babası nereli? 1

Mustafa Kemal Atatürk’ün anne babası nereli?

Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi, Kocacık köyünde, Kocacık Hacı Arif Bey Camii’nin imamı olarak görev yapan bir din görevlisiydi. Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım ise Selanik’te doğmuştur. Dolayısıyla, Mustafa Kemal Atatürk’ün ailesi, Türkiye’nin günümüz sınırları içinde bulunan farklı bölgelerden gelmektedir.

Zübeyde Hanım nereli?

Zübeyde Hanım, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olarak bilinir. Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selanik’te doğmuştur. Bu nedenle, Zübeyde Hanım’ın doğum yeri Selanik’tir. Selanik, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlıydı; ancak günümüzde Yunanistan sınırları içindedir.

Atatürk’ün kökeni neresi?

Mustafa Kemal Atatürk’ün kökeni, babası Ali Rıza Efendi’nin tarafından Kocacık köyü, Selanik Vilayeti’ne (günümüzde Yunanistan sınırları içinde) dayanmaktadır. Annesi Zübeyde Hanım ise Selanik şehrinde doğmuştur. Dolayısıyla, Atatürk’ün kökeni Osmanlı İmparatorluğu’nun dönemindeki Selanik bölgesine dayanmaktadır. Ancak, Atatürk’ün hayatı ve liderliği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve gelişimi ile özdeşleşmiştir.