Bartelmi Diaz neyi buldu? 1

Bartelmi Diaz neyi buldu?

Bartolomeu Dias, Portekizli bir denizci ve kâşifti. 1488 yılında, Afrika’nın güney ucunu dolaşarak Avrupa’dan Asya’ya giden bir deniz yolunu açan ilk Avrupalı oldu. Bu keşif ile Dias, 70 yıl süren bir arayışın ardından, Afrika kıtasını dolaşarak Hindistan’a açılan yolu bulmuş oldu. Dias’ın bu başarısı, Atlantik ve Hint okyanusları üzerinden Asya’ya giden deniz yolunun mümkün olduğunu gösterdi ve onu 15. yüzyılda Atlantik’i keşfeden Portekizli öncüler arasında en büyüklerden biri yapmıştır​.

Vasco da Gama nereyi keşfetti?

Vasco da Gama, 15. ve 16. yüzyılların sonlarında Hindistan’a yaptığı seyahatlerle, Batı Avrupa’dan Doğu’ya, Ümit Burnu üzerinden deniz yolu açan Portekizli bir denizciydi. Da Gama’nın bu seyahatleri, Avrupa’dan doğrudan Hindistan’a giden ilk başarılı deniz yolculuğunu gerçekleştirdi ve bu sayede Avrupa ile Asya arasında deniz ticaretinin önünü açtı​.

Macellan nereyi keşfetti?

Ferdinand Macellan, 1519’dan 1522’ye kadar dünyanın çevresini dolaşan ve bu sayede dünyayı dolaşan ilk insanlardan biri olarak bilinir. Ayrıca Büyük Okyanus’u aşarak, Pasifik Okyanusu’na “pasifik” yani “sakin” ismini veren kişidir. Güney Amerika’daki Magellan Boğazı’nı keşfeden ve adını veren Macellan, böylece Avrupa’dan Asya’ya giden deniz yolunu daha da genişletmiştir​.