Kategori arşivi: F ile başlayan kelimeler

Fısıltı Ev Yıkar Nedir ? 1

Fısıltı Ev Yıkar Nedir ?

-Sessiz bir alanda birden çok kişinin fısıltı ile konuşması gürültüye yol açar. Küçük bir Fısıltı büyüyerek gürültülü bir ortam oluşturur ve ortamda odaklanılması gereken konuyu dağıtırak dikkatleri bozar.

-Cümle İçinde Kullanımı: ‘‘Yanımda fısıltı ile konuştuğunuzda size karşı güvenim azalıyor Fısıltı ev yıkar demişler duymadınız mı? ”

 

Fırsat Her Vakit Ele Geçmez Nedir ? 2

Fırsat Her Vakit Ele Geçmez Nedir ?

İnsanların eline bazı fırsatlar ömürde bir kere geçer. Geçtiği vakit ise bu fırsatları değerlendirmek gerekir. Kaçırılan fırsatlar insanın önüne bir daha çıkmayabilir. Önünüze Çıkan Fırsatları değerlendirmek için ilk ve son şansınız olabilir.

Cümle İçinde Kullanımı: ” Önüne mükemmel bir fırsat çıktı. Fırsat her vakit ele geçmez mutlaka değerlendirmelisin.”

 

Felek, Kimine Kavun Yedirir Kimine Kelek Nedir ? 3

Felek, Kimine Kavun Yedirir Kimine Kelek Nedir ?

İnsanlar şanslı ve şanssız olarak ikiye ayrılabilmektedir. Bazı insanlar çok şanslı doğar ve hayatta sahip olmak istedikleri doğrultuda bir yaşam sürebilir. Bazı insanlar ise çok şansız doğarlar ve onlar için işler yolunda gitmeyebilir.

Cümle İçinde Kullanımı: “Yine olmadı Felek, Kimine Kavun Yedirir Kimine Kelek.”

Fazla Mal Göz Çıkarmaz Nedir ? 4

Fazla Mal Göz Çıkarmaz Nedir ?

– İnsanın fazla eşya ve malının olması ona zararlı değildir. Şuan gerekli olmayan bir eşya veya mal ilerleyen zamanlarda gerekli olabilmektedir. Bu yüzden elde tutmak fayda sağlayabilmektedir.

– Cümle içinde kullanımı : ”Elindekileri sakın satmaya kalkışma fazla mal göz çıkarmaz.”

 

Faydasız Baş Mezara Yaraşır Nedir ? 5

Faydasız Baş Mezara Yaraşır Nedir ?

İnsanlar yapılan işlerde yardım etmeli,kendine ve çevresindeki insanlara faydalı olabilecek davranışlarda bulunmalıdır. Kendisine ve çevresindeki insanlara faydası dokunmayan insanlar yaşayan bir ölüden farksızdır.

Cümle İçinde Kullanımı:  Bir işin de ucundan tut faydasız baş Mezara yaraşır.

 

Farz Sünneti Bastırır Nedir ? 6

Farz Sünneti Bastırır Nedir ?

Mutlaka yapılması gereken ve önceliği olan bir işin aciliyeti daha az olan işlerden önce hemen halledilmesi gerekir. Aciliyeti olmayan işler ertelenebilir fakat öncelikli olan işler ertelenemez.

Cümle İçinde Kullanımı: Diğer işleri bırak. Hemen verdiğim işi yapmalısın Farz Sünneti Bastırır.

 

Fala İnanma, Falsız Kalma Nedir ? 7

Fala İnanma, Falsız Kalma Nedir ?

Falların gerçeklik payı yoktur o yüzden inanmak doğru değildir. İnsanlar oyalanmak ve eğlenmek için bazen geleceğe dair sözler duymak isterler ve bu yüzden fal baktırırlar.

Cümle İçinde Kullanımı : Kahveyi içtik sırada fal var. Ne demişler; Fala İnanma, Falsız Kalma.

Fakirlik Ayıp Değil, Tembellik Ayıp Nedir? 8

Fakirlik Ayıp Değil, Tembellik Ayıp Nedir?

– İnsanların çalıştığı halde maddi anlamda yeterliliğinin olmaması ayıplanacak ve utanılması gereken bir durum değildir. Çaba göstermeden fakirliği benimsemek ve tembellik yüzünden fakir kalmak, çalışmamak ayıplanacak bir durumdur.

Cümle İçinde Kullanımı ‘‘ Fakir olduğun için utanma. Helalinle çalışıp para kazanıyorsun fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp.”