Kategori arşivi: Atasözleri

Gün doğmadan neler doğar Nedir ? 1

Gün doğmadan neler doğar Nedir ?

– Hayatımızda 10 dakika sonra ne olacağını bilmiyoruz bu yüzden hemen kötü bir olay karşısında karalar bağlamamak gerekir.

– Cümle içinde Kullanımı: ”Dur bakalım gün doğmadan neler doğar. ”

 

Gülü Seven Dikenine Katlanır Nedir ? 2

Gülü Seven Dikenine Katlanır Nedir ?

– Birini seviyorsanız eğer ondan gelecek olan derde de cefayada katlanır.

– Cümle İçinde Kullanımı: ”Gülü seven dikenine katlanır sevmek böyle birşey çünkü.”

 

Gülme Komşuna Gelir Başına Nedir ? 3

Gülme Komşuna Gelir Başına Nedir ?

– İnsan Bir başkasının başına kötü bir durum ya da alaylı bir durum geldiyse onunla eğlenmemelidir. Karşıda kötü durumda olan kişiye yardım etmelidir. Alay edip eğlendiği takdirde kendisinin başında bir gün alaylı veya kötü bir durum gelebilir.

– Cümle İçinde Kullanımı :  ”Efe yolda koşarken birden düştü ve arkadaşları onunla dalga geçmeye başladılar. Gülme komşuna gelir başına aradan geçen günler sonucunda efe yolda giderken onunla dalga geçen arkadaşının düştüğünü görür ve o büyüklük yaparak elinden kaldırır.”

 

Göz Var İzan Var Nedir ? 4

Göz Var İzan Var Nedir ?

– Bir Nesnenin veya yapılan bir işin yanlış olarak ilerletilmesi ve bile bile düzeltilmemesi anlamında kullanılan bir söz öbeğidir.

– Cümle İçinde Kullanımı : ”Göz Var izan var bu duvar yamuk olarak örülmüş yaparken hiç dikkat etmediniz mi ? ”

 

Gönül verme evliye eve gider unutur nedir ? 5

Gönül verme evliye eve gider unutur nedir ?

– Bir insan karşıdaki insanın evli olduğunu bile bile birlikte olursa ve karısından/kocasından ayrılıp onunla birlikte olacağını düşünmesi yanlıştır. Sizin yanınızda sizi karısının/kocasının yanında onu sever ve onlardan ayrılma gibi bir düşünceleri yoktur.

– Cümle İçinde Kullanımı: ” Gönül verme evliye eve gider unutur gözyaşı döktüğünle kalır yastığa sarılırsın.”

 

Gönül Ummadığı Yere Küser Nedir ? 6

Gönül Ummadığı Yere Küser Nedir ?

– İnsanlar sevmedikleri kişilerin küsmesini veya onlara karşı kırılmasını umursamazlar. Ama sevdiği kişilerden ve yakın çevresinin düşünmeden hareket ettiğinde ve kırıcı olduklarında onlara gönül koyar.

– Cümle İçinde Kullanımı : ” Yareni dün istemeden yanlış bir davranışımdan dolayı kırdım ve telefonlarıma cevap vermiyor gönül ummadığı yere küsüyor.”

 

Gönülsüz namaz göğe ağmaz nedir ? 7

Gönülsüz namaz göğe ağmaz nedir ?

– İçinizden gelerek yapılmayan bir iş veya eylem içten yapılmadığı sürece bir anlam ifade etmez. Gönülsüz olduğu için o işte veya eylemde mutlaka bir eksik ve terslik çıkar.

– Cümle İçinde Kullanımı : ”Köyde Ayşe teyzenin evine temizliğe gelen yardımcılardan biri istemeyerek getirilmiş ve onun temizlediği yerler maalesef temiz olmamış. Gönülsüz namaz göğe ağmaz.”

 

Gören gözün hakkı vardır nedir ? 8

Gören gözün hakkı vardır nedir ?

Sizde var olan bir yiyeceğin ya da başka bişeyin karşı tarafta olmaması durumunda sahip olduğunuz şeylerden karşı tarafa göz hakkı olarak vermek gerekir.

Cümle içinde kullanımı: ”Meyve bahçesindeki kırmızı elmaları görünce hamile olan ayşe’nin canı çekmiş. Bahçe sahibide  Gören gözün hakkı vardır diyerekten ayşe’ye elmalardan ikram etmiş. ”

 

Gördün deli savul geri nedir ? 9

Gördün deli savul geri nedir ?

Ne yaptığını bilmeyen ve konuştuğunun nereye gideceğinin farkına varmadan konuşan insanlardan uzak durmak gerekir.

Cümle İçinde Kullanımı : ” Hamit amcanında ne yaptığı belli değil sürekli insanların kalbini kırıyor ne dediğini bilmiyor. Gördün Deli Savul geri atalar boşuna dememişler. ”

 

Gölgeyi hoş göre tekneyi boş görür nedir ? 10

Gölgeyi hoş göre tekneyi boş görür nedir ?

– Rahatından ödün vermeden çalışmadan bir yere varılamaz. İyi bir yerlere varmak yoksulluk içinde kalmadan refah içinde yaşamak için çalışmak gerekir.

– Cümle içinde kullanımı: ” Köy kahvesinde Kış boyu yakacak odun yoktu. Köylü ellerinden geldiğince yakacak yardımında bulundu. Kahvehane sahibi yaz boyu yakacak yeter diye çalışmadı gölgeyi hoş gören tekneyi boş görür. ”